تصویر ثابت

ابزار هدایت به بالای صفحه


Google

در گیل تکس
در کل اینترنت


با مدیر سایت آنلاین گفتگو کنید
مرتبه
تاریخ : چهارشنبه 9 اسفند‌ماه سال 1396

محققان دانشگاه ژجیانگ چین با الهام از خواص عایق حرارتی موجود در موی خرس قطبی و به کارگیری نانولوله‌های کربنی، الیافی تولید کردند که عایق حرارتی بوده و می توان از آن برای تولید منسوجات گرم استفاده کرد.
محققان چینی با الهام از میکروساختار و خواص عایق حرارتی موجود در موی خرس قطبی، روشی برای تولید الیاف برای استفاده در صنعت نساجی ارائه کردند که این روش جدید ریسندگی، امکان تولید الیاف تراز شده دارای حفره‌های میکروساختار از فیبروئین ابریشم را فراهم می‌کند.  
این روش الهام گرفته از طبیعت، به محققان امکان می‌دهد تا الیافی با توان عایق حرارتی بالا ایجاد کرده و ظرفیت گرمایش مبتنی بر الکتریسیته را در آن فراهم کنند؛ این الیاف با استفاده از نانولوله‌های کربنی تقویت شده و به دلیل وجود ساختار متخلخل، تنفس پوست از طریق آن به خوبی انجام می‌شود و همچنین این الیاف برای مدیریت گرمایی منسوجات قابل استفاده است.
موی خرس قطبی دارای ساختار توخالی بوده که به‌صورت هسته‌ای - پوسته‌ای است، به‌طوری که پوسته‌ای روی سطح هسته توخالی را محاط کرده است.
محققان دانشگاه ژجیانگ در چین برای تولید ساختارهای مشابه موی خرس قطبی، از ترکیب انجماد جهت‌دار و ریسندگی محلولی استفاده کرده و روشی موسوم به ریسندگی انجمادی ارائه کردند.
در این روش محلول حاوی فیبروئین ابریشم از طریق سرنگ کنترل شونده با یک پمپ، به میان حلقه‌های سرد مس تزریق می‌شود و محلول یخ زده و الیاف تولید می‌شود و در ادامه این الیاف توسط موتوری جمع‌آوری می‌شوند و الیاف به دست آمده دارای قطری در حدود 200 میکرون هستند.
تولید چنین الیاف متخلخلی با استفاده از روش‌های دیگر به سختی امکان‌پذیر است و نتایج بررسی‌های انجام شده نشان می‌دهد این الیاف عایق حرارتی بسیار خوبی بوده و در عین حال حرکت مولکول‌های هوا از میان آن‌ها به‌خوبی انجام می‌شود و همچنین این الیاف قابل استفاده در منسوجات بوده و می‌توان با آن‌ها البسه‌های مختلف تولید کرد.

کانال تلگرام تاروپود | تبلیغات در سایت


لطفا به این مطلب امتیاز دهید
ارسال توسط مدیر
آخرین مطالب
آرشیو مطالب
پیوند های روزانه
تبلیغات
بنرها
شرکت نانورادبهان

تبلیغ در گیل تکس

پرشین هالیدی دانلود دیکشنری تخصصی نساجی مخصوص موبایل